Директор Авдіївського коксохіму: «Після того, що ми пережили, важко чогось боятися»

Авдіївський коксохімічний завод (АКХЗ) – найбільше коксохімічне виробництво у Європі. Підприємство, що входить до групи «Метінвест», головним акціонером якого є Рінат Ахметов, розташоване на Донеччині – усього в кількох кілометрах від лінії фронту. Через це за роки війни на сході України понад 300 мін впало на території заводу, 12 заводчан загинуло, двоє з яких безпосередньо на робочому місці, а саме підприємство 15 разів опинялося на межі повної зупинки, деякі з його печей перебували у консервації понад 30 місяців.

Однак за останній рік підприємству вдалося не тільки зберегти виробництво коксу, але й вийти на довоєнні потужності. Генеральний директор заводу Муса Магамедов в ексклюзивному інтерв'ю Радіо Свобода розповів, як попри напружену ситуацію та заборону торгівлі непідконтрольними територіями, підприємство змогло цього досягти.

– Пане Магомедов, як завод працював у 2018 році?

Генеральний директор Авдіївського коксохімічного заводу Муса Магомедов. На посаді з листопада 2012 року.

Генеральний директор Авдіївського коксохімічного заводу Муса Магомедов. На посаді з листопада 2012 року.

– У цілому минулий рік був хорошим. Нам вдалося вивезти з консервації останню батарею. Щоправда, роботу не всіх печей вдалося відновити. Зараз із 65 печей працюють 35, вісім перебувають на капітальному ремонті, інші чекають своєї черги. Щоб ввести їх у повноцінну експлуатацію нам потрібно півроку-рік.

– Скільки коксу сьогодні виробляється на АКХЗ на день?

З початком блокади на Донбасі завод повністю перейшов на американське та австралійське вугілля, а також українське з підконтрольних територій

– У середньому, зараз ми виробляємо 9300 тонн на добу доменного коксу або 10 тисяч тонн валового. Цей показник вищий навіть за той, з яким ми увійшли у період початку бойових дій. Зараз працюють усі цехи, усі структурні підрозділи. Штатна чисельність на сьогодні 3750 осіб, маємо невеликий керований «недоштат».

– Все ж таки, поясніть, як попри заборону торгівлі з непідконтрольними територіями Донбасу вдалося відновити довоєнні потужності виробництва? Адже до 2017 року основним джерелом поставок вугілля були шахти групи компаній «Метінвест», розташовані саме за лінією розмежування.

– Дійсно, з початку блокади на Донбасі завод повністю перейшов на американське та австралійське вугілля, а також українське з підконтрольних територій. Так триває й до сьогодні. Певний час через складну логістику ми не могли вийти за межі виробництва 500 печей на добу. Бо у нас одразу виникали проблеми то з вивозом коксу, то навпаки із завезенням вугілля. Проте зараз нам вдалося розв'язати це питання.

Директор АКХЗ Муса Магомедов про повернення на довоєнні потужності та факел авдіївського «Байконуру»

<iframe src="https://www.radiosvoboda.org/embed/player/0/29717782.html?type=video" frameborder="0" scrolling="no" width="640" height="360" allowfullscreen></iframe>

– Чи вплинула блокада Керченської протоки на роботу АКХЗ?

– Якщо говорити конкретно про роботу нашого виробництва, то – ні, не вплинула. Це пов'язано з тим, що вугілля з Америки та Австралії йде до нас через Одеський морський порт. Проте морська блокада вплинула на собівартість та конкурентоспроможність інших підприємств нашої компанії, вантажі до яких йшли через порт у Маріуполі.

Наші прямі і найбільші конкуренти на ринку – це росіяни

​– Як через це змінилася собівартість виробництва зараз?

– Насправді, наші прямі і найбільші конкуренти на ринку – це росіяни. У порівнянні з ними ми знаходимось в абсолютно не конкурентних умовах. Це пов'язано і з логістикою, і з доставкою, і зі стабільністю.

З початку блокади на Донбасі ситуація не покращилась, морська блокада ще додала складнощів. Все це впливає і на конкурентоспроможність, і на обсяги виробництва. Але ми не здаємося!

– У грудні 2018 року на заводі знов запалили факел автоматичного газоскидного пристрою, який місцеві жителі називають ще «Байконуром». Що це означає для заводу?

– Це означає, що зараз ми працюємо на повну потужність. Він погас, коли відбулася перша велика зупинка через бойові дії, і після того ми його не вмикали. Адже більше завод не виходив на такі потужності, щоб був надлишок коксового газу.

Коли факел погас, для мене настала справжня темрява. Я дуже чекав, коли ми зможемо його знов запалити, бо він вселяє надію на краще.

Директор Авдіївського коксохіму Магомедов про екологічну складову виробництва та заводську програму розвитку інфраструктури Авдіївки.

​– Нещодавно на заводі була запущена трубчаста піч для розігріву смоли, аналогів якої в Україні нема. Розкажіть, наскільки на заводі приділяється увага впливу виробництва на екологію у регіоні?

– Якщо не приділяти увагу екології, то екологія сама візьметься за нас. Тому основна мета капітальних ремонтів коксових батарей – це забезпечити герметичність кладки дверей, щоб не було газування. А у трубчастій печі працюють вже інші принципи очищення. У порівнянні з тією піччю, яку вона замінила, викиди скоротилися на 90 %. Т

Тож, я вважаю, що будівництво цієї печі було і екологічно, і економічно правильним рішенням. Взагалі, за останні 5 років на модернізацію виробництва та екологічні програми ми направили майже мільярд гривень.

З цих трьох основних проблем, по суті, у нас залишилася лише одна – це водопостачання

​– Потужна ескалація на початку 2017 року оголила усі слабкі місця інфраструктури Авдіївки. Перш за все, йдеться про газо-, електро- та водопостачання. Чи з того часу вдалося вирішити ці проблеми, адже вони стосуються також і виробництва?

– Із цих трьох основних проблем, по суті, у нас залишилася лише одна – це водопостачання. Будівництво двох ЛЕП завершили у 2017 році й із електропостачанням міста зараз проблеми немає. Щодо газу, то хоча будівництво газогону в Авдіївку було затягнутим, тепер питання газопостачання також знято. А от водопостачання на сьогодні залишається найбільшою проблемою як для міста, так і для заводу. І у цьому напрямку, поки що, швидкого рішення немає.

Вода для населення йде через ДФС (Донецька фільтрувальна станція – ред.), яка розташована безпосередньо на лінії фронту. Тому, можливо, ця проблема бути мати місце допоки триватимуть бойові дії.

Для розуміння, якщо газогін та ЛЕП побудували приблизно за однакову вартість – 34 мільйони та 33 мільйони відповідно – то водопровід може коштувати близько 250 мільйонів гривень. Але найголовніше – це час, який може піти на будівництво.

Директор коксохіму в Авдіївці про проблему водопостачання міста

​– ЯквиоцінюєтеможливістьреінтеграціїДонбасу?

– Я все ще сподіваюсь, що знайдеться політичне рішення, і війна на Донбасі закінчиться, а Донецьк як був Україною, так і залишиться.

Я дуже сподіваюсь, що люди зможуть працювати там, отримувати достойну заробітну плату, як це було до війни. І літаки літатимуть з Донецька. Я в це вірю. Правда, віри стає все менше. Але без неї не можна: якщо не вірити, то все взагалі втрачає сенс.

– Вважається, що через президентські та парламентські вибори 2019 рік буде непростим для України. Чи є у вас побоювання, що політична ситуація може вплинути на роботу АКХЗ?

– Після того, що ми пережили тут в Авдіївці, взагалі складно ще чогось боятися. Так, будуть президентські, парламентські вибори, можливі зміни. Але у порівнянні з тим, коли через місто та завод проходить лінія фронту – це все нестрашно.

Источник
авдеевка акхз метинвест гендиректор производство муса магомедов
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции

Комментарии

Общество
В городском центре занятости состоялся онлайн вебинар «Совершенствование собственного портфолио с видеорезюме». Целью встречи стало получение практических навыков составления портфолио карьерного продвижения для безработных, зарегистрированных в службе занятости, а также создания привлекательного и качественного видеорезюме. Резюме с видео поможет безработным презентовать себя работодателям из разных регионов Украины, что дает возможность получить нужную р...
Общество
Использование ремней безопасности снижает вероятность гибели на 40-50% для пассажиров на передних сиденьях и до 25% для пассажиров на задних сиденьях. Пассажиры на задних сиденьях часто пренебрегают ремнями безопасности, а зря. В случае лобового столкновения человек вылетит вперед, в результате чего пассажиры впереди получат травмы, даже если они были пристегнуты. Безопасная страна - это страна, в которой каждый ответственно относится к своей жизни и жизни...
Общество
Национальная комиссия по регулированию рынка электроэнергии и коммунальных услуг (НКРЭКУ) планирует разделение тарифа на электроэнергию для населения на поставку и транспортировку, что уже введено на рынке газа с января 2020 года. Об этом сообщил глава НКРЭКУ Валерий Тарасюк.  Он отметил, что такой метод давно уже используется в отношении промышленных потребителей электроэнергии.   - Безусловно, для промышленных потребителей такое разделение уже существует...
Общество
Волонтеры благотворительного фонда «Зорі надії» проводят конкурс эскизов памятника защитника авдеевской промзоны. Памятник будет размещен в районе мемориала защитникам авдеевской промзоны, рассказала на своей странице в Фейсбуке глава фонда «Зари Надежды» Алина Косовская. По ее словам, волонтеры уже провели обсуждение и решили, что памятник будет изображать фигуру бойца в скорби. Сейчас они отобрали три изображения и просят всех проголосовать за один из ни...
Общество
Юные талантливые воспитанники Народного ансамбля бального танца "М-стиль" взорвали интернет. Неиссякаемая энергия, любовь к творчеству - конек изящных и прекрасных участниц.  Смотрим и аплодируем https://www.facebook.com/109307480572272/videos/271527350898571/
Общество
Пенсионер из Авдеевке получил удостоверение личности с инвалидностью вследствие войны. Теперь, после установления статуса, он может рассчитывать на ряд льгот, гарантируемых государством. Александр получил ранение 2015 году, наступив на растяжку. В прошлом году обратился в гуманитарный центр Пролиска - Авдеевка, работающий при поддержке UNHCR Ukraine - Aгентство ООН по делам беженцев в Украине с просьбой содействовать в оформлении статуса инвалида войны. Со...
Общество
Соответствующее решение сегодня, 26 мая, приняла областная комиссия по вопросам техногенно-экологической безопасности и чрезвычайных ситуаций. Об этом во время брифинга сообщил директор департамента гражданской защиты, мобилизации и оборонной работы ДонОДА Игорь Бойко. - Количество тестов на 100 000 населения у нас уже составляет 13,4. Вчера вечером мы провели заседание комиссии ТЭБ и ЧС. И ввели в действие режим послаблений, - сказал Бойко. На сайте Минзд...
Общество
Памятки «Безопасность движения пешехода», светоотражающие браслеты во время превентивного рейда по безопасности дорожного движения раздавали горожанам инспекторы ювенальной превенции Авдеевского отделения полиции, сообщает Покровский отдел полиции Донецкой области.   Правоохранители рассказывали местным жителям о том, как научить своих детей азам безопасного поведения на дороге, ведь именно они - самые уязвимые участники дорожного движения.   Инспекторы по...
Общество
После ослабления карантина жители Авдеевки смогут посещать новый энергоофис YASNO по адресу: ул. Коммунальная, 4.   Как сообщает главный поставщик электроэнергии, здесь будут созданы зона обслуживания частных клиентов и предприятий, зона продаж товаров и услуг по энергоэффективности, установлены терминалы самообслуживания для передачи показаний счетчика.   Напомним, сейчас получить консультацию специалистов YASNO можно дистанционно https://dn.yasno.com.ua...