Директор Авдіївського коксохіму: «Після того, що ми пережили, важко чогось боятися»

Авдіївський коксохімічний завод (АКХЗ) – найбільше коксохімічне виробництво у Європі. Підприємство, що входить до групи «Метінвест», головним акціонером якого є Рінат Ахметов, розташоване на Донеччині – усього в кількох кілометрах від лінії фронту. Через це за роки війни на сході України понад 300 мін впало на території заводу, 12 заводчан загинуло, двоє з яких безпосередньо на робочому місці, а саме підприємство 15 разів опинялося на межі повної зупинки, деякі з його печей перебували у консервації понад 30 місяців.

Однак за останній рік підприємству вдалося не тільки зберегти виробництво коксу, але й вийти на довоєнні потужності. Генеральний директор заводу Муса Магамедов в ексклюзивному інтерв'ю Радіо Свобода розповів, як попри напружену ситуацію та заборону торгівлі непідконтрольними територіями, підприємство змогло цього досягти.

– Пане Магомедов, як завод працював у 2018 році?

Генеральний директор Авдіївського коксохімічного заводу Муса Магомедов. На посаді з листопада 2012 року.

Генеральний директор Авдіївського коксохімічного заводу Муса Магомедов. На посаді з листопада 2012 року.

– У цілому минулий рік був хорошим. Нам вдалося вивезти з консервації останню батарею. Щоправда, роботу не всіх печей вдалося відновити. Зараз із 65 печей працюють 35, вісім перебувають на капітальному ремонті, інші чекають своєї черги. Щоб ввести їх у повноцінну експлуатацію нам потрібно півроку-рік.

– Скільки коксу сьогодні виробляється на АКХЗ на день?

З початком блокади на Донбасі завод повністю перейшов на американське та австралійське вугілля, а також українське з підконтрольних територій

– У середньому, зараз ми виробляємо 9300 тонн на добу доменного коксу або 10 тисяч тонн валового. Цей показник вищий навіть за той, з яким ми увійшли у період початку бойових дій. Зараз працюють усі цехи, усі структурні підрозділи. Штатна чисельність на сьогодні 3750 осіб, маємо невеликий керований «недоштат».

– Все ж таки, поясніть, як попри заборону торгівлі з непідконтрольними територіями Донбасу вдалося відновити довоєнні потужності виробництва? Адже до 2017 року основним джерелом поставок вугілля були шахти групи компаній «Метінвест», розташовані саме за лінією розмежування.

– Дійсно, з початку блокади на Донбасі завод повністю перейшов на американське та австралійське вугілля, а також українське з підконтрольних територій. Так триває й до сьогодні. Певний час через складну логістику ми не могли вийти за межі виробництва 500 печей на добу. Бо у нас одразу виникали проблеми то з вивозом коксу, то навпаки із завезенням вугілля. Проте зараз нам вдалося розв'язати це питання.

Директор АКХЗ Муса Магомедов про повернення на довоєнні потужності та факел авдіївського «Байконуру»

<iframe src="https://www.radiosvoboda.org/embed/player/0/29717782.html?type=video" frameborder="0" scrolling="no" width="640" height="360" allowfullscreen></iframe>

– Чи вплинула блокада Керченської протоки на роботу АКХЗ?

– Якщо говорити конкретно про роботу нашого виробництва, то – ні, не вплинула. Це пов'язано з тим, що вугілля з Америки та Австралії йде до нас через Одеський морський порт. Проте морська блокада вплинула на собівартість та конкурентоспроможність інших підприємств нашої компанії, вантажі до яких йшли через порт у Маріуполі.

Наші прямі і найбільші конкуренти на ринку – це росіяни

​– Як через це змінилася собівартість виробництва зараз?

– Насправді, наші прямі і найбільші конкуренти на ринку – це росіяни. У порівнянні з ними ми знаходимось в абсолютно не конкурентних умовах. Це пов'язано і з логістикою, і з доставкою, і зі стабільністю.

З початку блокади на Донбасі ситуація не покращилась, морська блокада ще додала складнощів. Все це впливає і на конкурентоспроможність, і на обсяги виробництва. Але ми не здаємося!

– У грудні 2018 року на заводі знов запалили факел автоматичного газоскидного пристрою, який місцеві жителі називають ще «Байконуром». Що це означає для заводу?

– Це означає, що зараз ми працюємо на повну потужність. Він погас, коли відбулася перша велика зупинка через бойові дії, і після того ми його не вмикали. Адже більше завод не виходив на такі потужності, щоб був надлишок коксового газу.

Коли факел погас, для мене настала справжня темрява. Я дуже чекав, коли ми зможемо його знов запалити, бо він вселяє надію на краще.

Директор Авдіївського коксохіму Магомедов про екологічну складову виробництва та заводську програму розвитку інфраструктури Авдіївки.

​– Нещодавно на заводі була запущена трубчаста піч для розігріву смоли, аналогів якої в Україні нема. Розкажіть, наскільки на заводі приділяється увага впливу виробництва на екологію у регіоні?

– Якщо не приділяти увагу екології, то екологія сама візьметься за нас. Тому основна мета капітальних ремонтів коксових батарей – це забезпечити герметичність кладки дверей, щоб не було газування. А у трубчастій печі працюють вже інші принципи очищення. У порівнянні з тією піччю, яку вона замінила, викиди скоротилися на 90 %. Т

Тож, я вважаю, що будівництво цієї печі було і екологічно, і економічно правильним рішенням. Взагалі, за останні 5 років на модернізацію виробництва та екологічні програми ми направили майже мільярд гривень.

З цих трьох основних проблем, по суті, у нас залишилася лише одна – це водопостачання

​– Потужна ескалація на початку 2017 року оголила усі слабкі місця інфраструктури Авдіївки. Перш за все, йдеться про газо-, електро- та водопостачання. Чи з того часу вдалося вирішити ці проблеми, адже вони стосуються також і виробництва?

– Із цих трьох основних проблем, по суті, у нас залишилася лише одна – це водопостачання. Будівництво двох ЛЕП завершили у 2017 році й із електропостачанням міста зараз проблеми немає. Щодо газу, то хоча будівництво газогону в Авдіївку було затягнутим, тепер питання газопостачання також знято. А от водопостачання на сьогодні залишається найбільшою проблемою як для міста, так і для заводу. І у цьому напрямку, поки що, швидкого рішення немає.

Вода для населення йде через ДФС (Донецька фільтрувальна станція – ред.), яка розташована безпосередньо на лінії фронту. Тому, можливо, ця проблема бути мати місце допоки триватимуть бойові дії.

Для розуміння, якщо газогін та ЛЕП побудували приблизно за однакову вартість – 34 мільйони та 33 мільйони відповідно – то водопровід може коштувати близько 250 мільйонів гривень. Але найголовніше – це час, який може піти на будівництво.

Директор коксохіму в Авдіївці про проблему водопостачання міста

​– ЯквиоцінюєтеможливістьреінтеграціїДонбасу?

– Я все ще сподіваюсь, що знайдеться політичне рішення, і війна на Донбасі закінчиться, а Донецьк як був Україною, так і залишиться.

Я дуже сподіваюсь, що люди зможуть працювати там, отримувати достойну заробітну плату, як це було до війни. І літаки літатимуть з Донецька. Я в це вірю. Правда, віри стає все менше. Але без неї не можна: якщо не вірити, то все взагалі втрачає сенс.

– Вважається, що через президентські та парламентські вибори 2019 рік буде непростим для України. Чи є у вас побоювання, що політична ситуація може вплинути на роботу АКХЗ?

– Після того, що ми пережили тут в Авдіївці, взагалі складно ще чогось боятися. Так, будуть президентські, парламентські вибори, можливі зміни. Але у порівнянні з тим, коли через місто та завод проходить лінія фронту – це все нестрашно.

Источник
авдеевка акхз метинвест гендиректор производство муса магомедов
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Я рекомендую
Пока никто не рекомендует

Комментарии

Комментарии предназначены для общения, обсуждения и выяснения интересующих вопросов

Актуально
Минэкологии и природных ресурсов призвало украинцев не нести пластиковые цветы и венки на кладбища. «Практика украшать могилы искусственными цветами распространена во всех регионах Украины накануне Пасхи. Напоминаем, что в результате сжигания этих изделий происходит большой выброс канцерогенов в атмосферу. Кроме того, время разложения пластика и бумаги, пропитанной парафином, очень длительное», — предупредили в ведомстве. В министерстве советуют приносить...
Культура
Итак, украинцев порадовали выходными на Пасху с 27 апреля по 1 мая. Пора определяться — куда поехать на Пасху 2019 и майские праздники, если зарубежной поездк в планах нет. Чортков — уголок провинциальной Европы (Тернопольская область) Заглянуть в провинциальный городок между Тернополем и Черновцами стоит хотя бы для того, чтобы в очередной раз убедиться: Украина — это Европа. Еще в 1522 году небольшой поселок на берегу реки Серет получил от польского коро...
Общество
Страстная неделя проходит накануне Пасхи и является последней неделей Великого поста. В этот период верующие стараются избегать малейших послаблений: в эти дни пост держится наиболее строго и рекомендуется посещать службы в храме. Страстная неделя является особенной для христиан, ведь она готовит их к главному празднику, а постящихся также ожидает разговение — прием скоромной пищи. За эту неделю более строгие правила поста помогаю организму подготовить пищ...
Происшествия
Сегодня около 17.20 в Авдеевское отделение полиции позвонил неизвестный, который сообщил, что общеобразовательная школа № 7 заминирована. На место происшествия немедленно выехала следственно-оперативная группа полиции, сотрудники ГСЧС, взрывотехники и кинологи. Уже через полчаса специалисты выяснили - опасности нет. А заявитель - 31-летний местный житель. Правонарушитель в содеянном сознался. По данному факту возбуждено уголовное производство по ч. 1 ст. 2...
Происшествия
Как сообщалось ранее, вчера около 10.30 в Авдеевский отделения полиции поступило сообщение от сотрудников ГСЧС  о том, что неизвестные распылили газовый баллончик в помещении школы. В ходе проведения следственных действий правоохранители установили, что 16-летний ученик принес в школу баллончик с перечным газом. Во время урока вместе с друзьями он пошел в помещение школьного туалета, расположенного на 4 этаже, где несколько раз нажал на клапан баллона. Шко...
Политика
Накануне второго тура президентских выборов, в субботу, 20 апреля, в Украине объявлен день тишины – в этот день запрещена любая агитация.   Согласно закону Украины о выборах президента Украины, за сутки до голосования запрещается публикация и распространение какой-либо политической рекламы. Также запрещаются агитация, встречи кандидатов с избирателями, дебаты, пресс-конференции и круглые столы по предвыборным программам кандидатов.   В этот день СМИ не мог...
Культура
19 квітня в музичній школі Авдіївської міської ради відбулася лекція, присвячена відомому німецькому композитору та диригенту – Джеймсу Ласту, автору дивовижних мелодій, хітів та аранжувань. «Його славнозвісний оркестр складався з професійних виконавців різних національностей. Критики називали Ласта естетом, володарем витонченого смаку та неповторного стилю, а також «Караяном для простих людей», - розказала педагог Вікторія Ганюшкіна. Юні лектори – Колосо...
Бизнес
Уникальность программы “Vision Zero” состоит в том, что она пошагово снижает риск получить травму на рабочем месте. Первый шаг к принятию соответствующей программы “Vision Zero” сделал ряд крупных компаний, в том числе “Метинвест”, Pepsico и другие. По словам генерального директора “Метинвеста” Юрия Рыженкова, получившего награду от руководства “Vision Zero”, его компания не только развивает собственные предприятия, но и создает условия для комфортной, без...
Аналитика
Сегодня гендиректор АКХЗ Муса Магомедов лично протестировал новенький автобус БОГДАН А22112 перед выходом на маршрут. Пассажирами пробного рейса стали руководитель ВГА Павел Малыхин и его первый заместитель Владимир Рекшинский.   Как сообщалось ранее, на приобретение нового автобуса для Авдеевки Метинвест направил 2,2 млн грн. Это уже третий автобус подаренный городу Авдеевским коксохимическим заводом. Муса Магомедов: «За три года – это уже седьмой, только...