Директор Авдіївського коксохіму: «Після того, що ми пережили, важко чогось боятися»

Авдіївський коксохімічний завод (АКХЗ) – найбільше коксохімічне виробництво у Європі. Підприємство, що входить до групи «Метінвест», головним акціонером якого є Рінат Ахметов, розташоване на Донеччині – усього в кількох кілометрах від лінії фронту. Через це за роки війни на сході України понад 300 мін впало на території заводу, 12 заводчан загинуло, двоє з яких безпосередньо на робочому місці, а саме підприємство 15 разів опинялося на межі повної зупинки, деякі з його печей перебували у консервації понад 30 місяців.

Однак за останній рік підприємству вдалося не тільки зберегти виробництво коксу, але й вийти на довоєнні потужності. Генеральний директор заводу Муса Магамедов в ексклюзивному інтерв'ю Радіо Свобода розповів, як попри напружену ситуацію та заборону торгівлі непідконтрольними територіями, підприємство змогло цього досягти.

– Пане Магомедов, як завод працював у 2018 році?

Генеральний директор Авдіївського коксохімічного заводу Муса Магомедов. На посаді з листопада 2012 року.

Генеральний директор Авдіївського коксохімічного заводу Муса Магомедов. На посаді з листопада 2012 року.

– У цілому минулий рік був хорошим. Нам вдалося вивезти з консервації останню батарею. Щоправда, роботу не всіх печей вдалося відновити. Зараз із 65 печей працюють 35, вісім перебувають на капітальному ремонті, інші чекають своєї черги. Щоб ввести їх у повноцінну експлуатацію нам потрібно півроку-рік.

– Скільки коксу сьогодні виробляється на АКХЗ на день?

З початком блокади на Донбасі завод повністю перейшов на американське та австралійське вугілля, а також українське з підконтрольних територій

– У середньому, зараз ми виробляємо 9300 тонн на добу доменного коксу або 10 тисяч тонн валового. Цей показник вищий навіть за той, з яким ми увійшли у період початку бойових дій. Зараз працюють усі цехи, усі структурні підрозділи. Штатна чисельність на сьогодні 3750 осіб, маємо невеликий керований «недоштат».

– Все ж таки, поясніть, як попри заборону торгівлі з непідконтрольними територіями Донбасу вдалося відновити довоєнні потужності виробництва? Адже до 2017 року основним джерелом поставок вугілля були шахти групи компаній «Метінвест», розташовані саме за лінією розмежування.

– Дійсно, з початку блокади на Донбасі завод повністю перейшов на американське та австралійське вугілля, а також українське з підконтрольних територій. Так триває й до сьогодні. Певний час через складну логістику ми не могли вийти за межі виробництва 500 печей на добу. Бо у нас одразу виникали проблеми то з вивозом коксу, то навпаки із завезенням вугілля. Проте зараз нам вдалося розв'язати це питання.

Директор АКХЗ Муса Магомедов про повернення на довоєнні потужності та факел авдіївського «Байконуру»

<iframe src="https://www.radiosvoboda.org/embed/player/0/29717782.html?type=video" frameborder="0" scrolling="no" width="640" height="360" allowfullscreen></iframe>

– Чи вплинула блокада Керченської протоки на роботу АКХЗ?

– Якщо говорити конкретно про роботу нашого виробництва, то – ні, не вплинула. Це пов'язано з тим, що вугілля з Америки та Австралії йде до нас через Одеський морський порт. Проте морська блокада вплинула на собівартість та конкурентоспроможність інших підприємств нашої компанії, вантажі до яких йшли через порт у Маріуполі.

Наші прямі і найбільші конкуренти на ринку – це росіяни

​– Як через це змінилася собівартість виробництва зараз?

– Насправді, наші прямі і найбільші конкуренти на ринку – це росіяни. У порівнянні з ними ми знаходимось в абсолютно не конкурентних умовах. Це пов'язано і з логістикою, і з доставкою, і зі стабільністю.

З початку блокади на Донбасі ситуація не покращилась, морська блокада ще додала складнощів. Все це впливає і на конкурентоспроможність, і на обсяги виробництва. Але ми не здаємося!

– У грудні 2018 року на заводі знов запалили факел автоматичного газоскидного пристрою, який місцеві жителі називають ще «Байконуром». Що це означає для заводу?

– Це означає, що зараз ми працюємо на повну потужність. Він погас, коли відбулася перша велика зупинка через бойові дії, і після того ми його не вмикали. Адже більше завод не виходив на такі потужності, щоб був надлишок коксового газу.

Коли факел погас, для мене настала справжня темрява. Я дуже чекав, коли ми зможемо його знов запалити, бо він вселяє надію на краще.

Директор Авдіївського коксохіму Магомедов про екологічну складову виробництва та заводську програму розвитку інфраструктури Авдіївки.

​– Нещодавно на заводі була запущена трубчаста піч для розігріву смоли, аналогів якої в Україні нема. Розкажіть, наскільки на заводі приділяється увага впливу виробництва на екологію у регіоні?

– Якщо не приділяти увагу екології, то екологія сама візьметься за нас. Тому основна мета капітальних ремонтів коксових батарей – це забезпечити герметичність кладки дверей, щоб не було газування. А у трубчастій печі працюють вже інші принципи очищення. У порівнянні з тією піччю, яку вона замінила, викиди скоротилися на 90 %. Т

Тож, я вважаю, що будівництво цієї печі було і екологічно, і економічно правильним рішенням. Взагалі, за останні 5 років на модернізацію виробництва та екологічні програми ми направили майже мільярд гривень.

З цих трьох основних проблем, по суті, у нас залишилася лише одна – це водопостачання

​– Потужна ескалація на початку 2017 року оголила усі слабкі місця інфраструктури Авдіївки. Перш за все, йдеться про газо-, електро- та водопостачання. Чи з того часу вдалося вирішити ці проблеми, адже вони стосуються також і виробництва?

– Із цих трьох основних проблем, по суті, у нас залишилася лише одна – це водопостачання. Будівництво двох ЛЕП завершили у 2017 році й із електропостачанням міста зараз проблеми немає. Щодо газу, то хоча будівництво газогону в Авдіївку було затягнутим, тепер питання газопостачання також знято. А от водопостачання на сьогодні залишається найбільшою проблемою як для міста, так і для заводу. І у цьому напрямку, поки що, швидкого рішення немає.

Вода для населення йде через ДФС (Донецька фільтрувальна станція – ред.), яка розташована безпосередньо на лінії фронту. Тому, можливо, ця проблема бути мати місце допоки триватимуть бойові дії.

Для розуміння, якщо газогін та ЛЕП побудували приблизно за однакову вартість – 34 мільйони та 33 мільйони відповідно – то водопровід може коштувати близько 250 мільйонів гривень. Але найголовніше – це час, який може піти на будівництво.

Директор коксохіму в Авдіївці про проблему водопостачання міста

​– ЯквиоцінюєтеможливістьреінтеграціїДонбасу?

– Я все ще сподіваюсь, що знайдеться політичне рішення, і війна на Донбасі закінчиться, а Донецьк як був Україною, так і залишиться.

Я дуже сподіваюсь, що люди зможуть працювати там, отримувати достойну заробітну плату, як це було до війни. І літаки літатимуть з Донецька. Я в це вірю. Правда, віри стає все менше. Але без неї не можна: якщо не вірити, то все взагалі втрачає сенс.

– Вважається, що через президентські та парламентські вибори 2019 рік буде непростим для України. Чи є у вас побоювання, що політична ситуація може вплинути на роботу АКХЗ?

– Після того, що ми пережили тут в Авдіївці, взагалі складно ще чогось боятися. Так, будуть президентські, парламентські вибори, можливі зміни. Але у порівнянні з тим, коли через місто та завод проходить лінія фронту – це все нестрашно.

Источник
авдеевка акхз метинвест гендиректор производство муса магомедов
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Я рекомендую
Пока никто не рекомендует

Комментарии

Комментарии предназначены для общения, обсуждения и выяснения интересующих вопросов

Политика
Лидер «Оппозиционного блока» Евгений Мураев готов встретится лицом к лицу с Юрием Бойко, возглавляющим "Оппозиционную платформу – За жизнь", об этом политик написал на своей странице в Facebook. Мураев предложил первому номеру списка политического проекта "Оппозиционная платформа – За життя" ответить на все вопросы в ходе честного диалога.  «Я вызываю вас на публичные дебаты, чтобы люди узнали правду о вас и о том, почему мы никогда не объединимся с такими...
Общество
В авдеевской ОШ№6 бригада ремонтников приступила к капитальному ремонту школьной столовой. В данный момент демонтируется устаревшее оборудование и прогнивший пол. Работы ведутся за счет средств из городского бюджета. Тендер выиграла подрядная организация Алексея Дробязко. Стоимость этого важного проекта составила более 2 млн грн. «В эту сумму заложено: полная замена деревянного пола на плитку, замена и установка нового кухонного оборудования, обновление з...
Криминал
В Мариуполе дети помогли полиции задержать предполагаемого педофила, который пытался совершить распутные действия в отношении 11-летней девочки. Об этом сообщил первый замглавы Нацполиции Вячеслав Аброськин на своей странице в Facebook. По словам Аброськина, житель Мариуполя, 1992 г.р. под угрозой ножа завел девочку за техническое сооружение школ № 27, когда она направлялась на курсы к "Академии ШАГ". "Подонок пытался изнасиловать ребенка неестественным пу...
Культура
В воскресенье стартовали работы по росписи фасада авдеевской школы №7. До конца недели харьковский художник Андрей Пальваль закончит мурал. На фасаде символично «расцветут» яркие подсолнухи, маки, ромашки и колоски пшеницы.  «Подсолнух - символ солнца, мира, счастья и добра. Мак - символ любви. Ромашки - чистого сердца. Пшеница символизирует достаток, плодородие и щедрость. Пчелы - труд. Мальвы - цветок жён и невест, которые ожидают возвращения мужчин из в...
Новости компаний
Стильное и надежное решение Up-brella – это стильный зонт обратного сложения, очень удобный в использовании. Это новое конструктивное решение для защиты от дождя. Он выручит будь то ливень, град, снег или леденящий ветер. Этот необчный зонтик никогда не оставит лужу на Вашем полу, не намочит Вас и Вашу одежду. Ведь это так неприятно! Нас Вас не упадет ни капельки, когда Вы будете выходить из машины, дома или заходить в магазин. Больше никаких неловких ситу...
Общество
Экспертная комиссия при Украинском центре оценивания качества образования установила пороговые балы для трех тестов внешнего независимого оценивания. Об этом со ссылкой на пресс-службу Министерства образования и науки сообщает Укринформ в пятницу, 21 июня. "По результатам обсуждений комиссия определила такие пороговые балы: история Украины - 27, география - 26, химия - 16", - сказано в сообщении. В ведомстве также отметили, что от общего количества участни...
Власть
Глава фракции ОППОЗИЦИОННОГО БЛОКА Вадим Новинский и народный депутат Украины Александр Долженков от имени 51 народного депутата Украины передали в Конституционный Суд Украины представление о признании противоречащим Конституции Закона об обеспечении функционировании украинского языка как государственного. По мнению авторов представления, закон нарушает гарантированное Конституцией право граждан говорить и обучаться на родном языке и дискриминирует граждан...
Общество
20 червня заступник начальника Головного управління ДСНС України у Донецькій області Андрій Даник вручив генеральному директору Авдіївського коксохімічного заводу Мусі Магомедову лист подяки за плідну співпрацю у сфері забезпечення цивільного захисту у м. Авдіївка та з нагоди відзначення Дня Конституції України. У ДСНС зазначили, що тісна співпраця з органами місцевого самоврядування, громадськості та  підприємствами регіону є назвичайно важливою. А  Авдії...
Общество
В центре Авдеевки начали установку новых остановочных павильонов. Работы ведутся в рамках программы социального партнерства Авдеевского КХЗ с городом. Как сообщил начальник отдела капитального строительства АКХЗ Валерий Попов, в этом году силами градообразующего предприятия будут установлены 7 современных остановок: 1.       Ул. Тимирязева (район отделения Новой почты); 2.       Ж/д вокзал; 3.       25-я мехколонна; 4.       «Улыбка» 5.       «Буревестник»...