У 2022 році подорожчали покрівельні матеріали та комплектуючі до них. Причина цього — війна, яку з 24 лютого продовжила росія, захопивши великі українські території. Це запустило негативні процеси на будівельному ринку України. У цій статті ми поговоримо, що конкретно вплинуло на вартість металочерепиці та профнастилу, а також комплектуючих — мансардних вікон. Чому ми розглянемо ці категорії? Профнастил та металочерепиця виготовляються з рулонної сталі. А проблеми з постачанням цієї сировини до України спричинили подорожчання.

Ситуація з мансардними даховими вікнами така. З 24 лютого росія почала масовано обстрілювати Україну. Через це на польсько-українському кордоні утворилися великі черги і затори. А мансардні вікна — це продукція, що постачається в основному з Європи, зокрема з Польщі. В Україні виник дефіцит мансардних вікон, бо доставити їх стало важко. Крім цього, через утруднення і подорожчання доставки ціна на мансардні дахові вікна виросла на 24% в 2022 році. Крім цього, на подорожчання впливає курс долара і євро відносно гривні. Що вищим він є, то більше дорожчають мансардні вікна.

Ціна на металочерепицю зросла +30%

Ситуація з металочерепицею дещо інша, ніж із мансардними вікнами. У лютому 2022 року Україна чекала на доставку рулонної сталі, яку закупила ще в листопаді 2021 року. За цієї схемою заводи-виробники металочерепиці працюють щорічно. На початок кожного року на їх складах немає запасів рулонної сталі. Вся сировина вичерпується за сезон. Чому так? Справа в тому, що металочерепиця — сезонний матеріал. Вона найбільше затребувана влітку-восени. В холодний період року ніхто не будується, тому тримати на складах сировину немає сенсу.

Що сталося в 2022 році? В лютому-березні в українські порти, зокрема в Одесу, мали прибути рулони фарбованої рулонної сталі з Китаю, Південної Кореї та Індії. Однак через обстріли росією мирних українських міст закрився морський шлях і порти. Кораблі мали шукати перевалочний пункт. Він знайшовся в Туреччині: там бухти металу перевантажили на автовки і повезли суходолом.

Як це вплинуло на вартість металу? По-перше, зросла вартість доставки. Сухопутний шлях дорожчий і довший, ніж морський, який був швидким і дешевим. По-друге, через простій виник дефіцит рулонної сталі в Україні. Знайти замінники в Європі вийшло важко і дорого. По-третє, зросла ціна на пальне і це прямо вплинуло на подорожчання металу. В результаті ціна на металочерепицю зросла більш ніж на 30% порівняно з показниками 2021 року. А якщо рівняти вартість із доковідними місяцями 2021 року, то виходить, що металочерепиця подорожчала втричі. Крім перерахованих причин, варто додати нестабільний курс долара і євро, який зростає з місяця в місяць.

Профнастил подорожчав на 27%

Схожа ситуація склалася з профнастилом. Він подорожчав через:

  • затримки доставки рулонної сталі та утруднені пошуки замінника в Європі;
  • підвищення вартості транспортування;
  • високу ціну на пальне.

В результаті ціна на профнастил зросла на 27% порівняно з довоєнними місяцями. Якщо порівняти, наскільки зросла вартість профнастилу у процентному відношенні поряд із черепицею, то стає зрозуміло, що профнастил подорожчав менше. Чому так? Справа в тому, що для виробництва одного квадратного метру профнастилу треба використати менше рулонної сталі, ніж для виготовлення металочерепиці.

Які прогнози щодо подальшої ситуації з цінами? Все залежатиме від курсу іноземних валют. Якщо долар і євро будуть підвищуватися, а гривня знецінюватися, то вартість покрівельних матеріалів і комплектуючих до них буде рости. Єдине, що зупинить ріст іноземних валют, — перемога України над росією. Тому працюймо далі й вірмо в ЗСУ!