Ром – це улюблений напій піратів та аристократів. Не секрет, що основне його виробництво знаходиться саме в тих місцях, де флібустьєрів було найбільше – знайомі нам з численних фільмів та розповідей місця на узбережжі Карибського моря. Батьківщиною справжнього рому вважається Домініканська республіка, чому саме тут його виробляють у великих кількостях, а головне, чому цей алкогольний напій такий дешевий, розкажемо нижче.

Все має бути гармонійно та логічно!

У далекі колоніальні часи основним джерелом доходу невеликої країни Домінікани був тростинний цукор. А що ще робити в країні, де практично немає жодних корисних копалин, а є тільки сільське господарство, риба та морепродукти? Це потім ще почали вирощувати тютюн, домініканські сигари цінуються сьогодні не менше за кубинські.

Найголовніше джерело доходу Домінікани – виробництво цукру. Тростинні плантації займають величезний простір, але відходи подіти було нікуди. Спочатку очеретяний сік просто виливали, поки хтось не додумався спочатку спробувати сік, що перебродив, а потім його і перегнати. Напій, що вийшов, сподобався не тільки рабам на плантаціях, але і їх господарям.

Зрозумівши, що з цього можна отримати певний прибуток, трійка найзнаменитіших і найбагатших плантаторів почала будувати заводи з виробництва рому.

Велика трійка

Умовно країна була поділена між трьома плантаторами – це сім’ї Бермудес, Барсело та Бругал. З того часу вони так і увійшли до історії як «3 B» або «Велика трійка». До сьогоднішнього дня вони виробляють майже 90% всього домініканського рому. Є, звичайно, інші невеликі виробники, але це невеликі місцеві локальні бренди, які розташовані далеко від великих міст.

Ромовий спирт

Однак перегнана тростинна брага – це ще не ром, а так званий ромовий спирт. Щоб на виході вийшов улюблений напій, його розбавляю водою до міцності в 37,5 градусів. Саме такий градус є стандартом для рому. В принципі, його вже можна пити, і він є у продажу, але майже всі виробники витримують його в дубових бочках ще кілька років.

Оскільки з деревом у Домінікані напружено, то спочатку ром витримували у дубових бочках з-під хересу, вина чи інших алкогольних напоїв, після чого смак виходив зовсім іншим, більш насиченим. Змінювався і термін витримки, від чого ром ставав лише дорожчим. Найцікавіше, що в ром спочатку нічого не додавали, різні спеції у вигляді ванілі, кориці почали додавати пізніше. Так смак ставав приємнішим.

Видів та класифікацій рому, з одного боку, багато, але основних та доступних видів усього декілька:

  • Бланко (Blanco) - звичайний, найпростіший, найдешевший білий ром. Він найдешевший на Домінікані.
  • Дорадо (Dorado) – золотий ром, він такого кольору через барвники, які в нього додають. Здебільшого це перепалений цукор.
  • Аньєхо (Аnejo) – дослівно перекладається як старий ром, він витримується в бочках від 2 років. Найдорожчий і найпопулярніший ром у туристів.
  • Екстра в'єхо (Extra Vejo) - у перекладі з тієї ж іспанської означає суперстарий ром, витримка його більше, ніж у аньєхо, починається з 8 років.

Важливо знати! При виборі хорошого витриманого рому варто звернути увагу на етикетку. Як правило, виробник вказує термін витримки - якщо є напис Anejo, то витримка складає 2 роки. Якщо ром витриманий протягом 5 років, на пляшці буде слово 5 Anos.

Також можна скористатися описами і порадами від професійних сомельє в спеціалізованих алкомаркетах. Найзручніше зайти на сайт такого магазину, наприклад, до інтернет-магазину Vintage. Тут вас чекає великій асортимент, тільки оригінальні напої. А за потреби вас проконсультує професійний сомельє в чаті або по телефону.